shoke
وبسایت تفریحی شوک1 به مدیریت:مهدی کناررودی
  صفحه نخست       |       جوک1       |       پست الکترونیک       |       RSS       |       ATOM
 
http://up.iranblog.com/images/gx6kxr0szodxozvzo7.jpg
ادامه مطلب را هم بخوانید
منبع : eucs.mee.ir

fat32 دارای این امكانات میباشد از طریق این فرمت میتوانید هم ونیدوزهای 98 و me و هم ویندوزهای xp و 2000 را روی سیستم نصب كنید كه در مورد فرمت ntfs‌این مورد فقط به ویندوزهای 2000 و xp ختم میشود.

میتوانید ان را به ntfs تبدیل كنید در حالی كه سیستم ntfs قابل برگشت به fat32 نیست . (البته منظور یك درایوست كه پر باشد و بدون از دست دادن اطلاعات این كار را انجام دهید)

امكان فرمت فلاپی را دارید و همچنین با یك فلاپی بوت میتوانید به فایلها دسترسی داشته باشید.

 با NTFS یاNew Technology File System  میتوانید......

میتوانید فایلها را رمز گزاری كنید تا فقط كاربران خاصی از ان استفاده كنند.

از پیكر بندیهای خطاپذیر دیسك مانند Raid5 یا Mirroring استفاده كنید.

امكان زخیره فایلهای بزرگتر از 4 GB را داشته باشید.

امكان فرمت پارتیشن های بزرگتر از 32 GB راداشته باشید.

از دسترسی فایلها به وسیله بوت جلوگیری كنید. دارای سیستمی پایدار با اسیب پذیری كمتر نسبت به خطاها و خرابیها باشید.

به ادامه ی مطلب بروید

سازگاری و رفع اشکال

پیش از تصمیم گیری درباره سیستم فایل، باید مسئله سازگاری را مد نظر قرار داد. در کامپیوتر هایی با چند سیستم عامل مختلف (مثلا XP و 98) راه اندازی می شوند، باید سیستم فایل پشتیبانی شده در همه سیستم عامل ها، یعنی FAT32 را انتخاب کرد. چون این سیستم فایل امروزه در بیشتر سیستم عامل ها پشتیبانی می شود (جدول 1).

جدول 1- پشتیبانی خانواده ی سیستم عامل های ویندوز از سیستم فایل ها به نقل از [2.a]

NTFS (Windows XP version)

FAT32

Windows XP
Windows 2000 -> Most of the features
Windows NT 4.0 (SP4 or later) -> Can access some files
Other Operating Systems -> not supported

Windows 98/Me/2000/XP
Windows 95 (OSR 2)
Other Operating Systems -> not supported

  • NTFS برای فرمت کردن رسانه های برداشتنی (Removable media - نظیر دیسک فلاپی و CD) قابل استفاده نیست.
  • در مواقع اضطراری که به هر دلیل راه اندازی سیستم عامل بطور معمول ممکن نیست، در صورت استفاده از دیسک فلاپی راه انداز ، درایوهای NTFS قابل دسترسی نیستند. در این موارد باید از CD راه انداز نصب ویندوز و ابزارهای همراه آن استفاده کرد.
  • در مورد مشکلات درایوهای NTFS که با ابزارهای ویندوز قابل رفع کردن نباشند، بطور کلی برنامه های کمتری نسبت به FAT32 یافت می شود که بتوانند NTFS ، آن هم جدیدترین            نسخه ی آن را ترمیم کنند.
  • با توجه به تذکرات بالا، در صورت خرابی NTFS که منجر به از کار افتادن سیستم عامل شود، رفع اشکال با مشکلاتی روبرو می شود. بعضی افراد، سیستم عامل خود را بر روی یک درایو FAT32 نصب می کنند. با رفع اشکال درایو FAT32 و راه اندازی سیستم عامل، می توان درایوهای NTFS را رفع اشکال کرد. در این صورت، می توان ویژگی های منحصر بفرد NTFS را برای ذخیره اطلاعات با ارزش بکار گرفت.
  • ادامه مطلب رو هم بخونین

 

قابلیت تطابق بهتر NTFS با درایوهای بزرگ

به جز امکانات منحصر به فردی که تنها با استفاده از NTFS قابل دستیابی است، نکات زیر پیرامون کارایی NTFS قابل توجه است.

  • FAT32 جدول تخصیص فایل های خود را همیشه در ابتدای فضای درایو قرار می دهد. بنابراین به دلیل نیاز مداوم به روز رسانی این جدول، همیشه یک جریمه ی مسافت وجود دارد. اکنون که درایوهای سخت بسیار بزرگ شده اند، این رفت و برگشت واقعا موجب کاهش کارایی می شود. NTFS با استفاده از روش خاصی برای ذخیره فایل ها سعی کرده است کارایی را در این موارد بالا ببرد.

جدول 2- اندازه درایو در سیستم فایل ها به نقل از [2.a]

 

NTFS

FAT32

Min. Volume Size

Recommended: 200 MB *

512 MB **

Max. Volume Size

16 EB ***

2 TB
(Windows XP formats up to 32 GB)

* البته حتی درایوهایی با حجم 10 مگابایت را هم می توان با NTFS فرمت کرد ولی بدلیل فضای سربار بیشتری که NTFS نسبت به FAT32 از درایو اشغال می کند، از فرمت کردن پارتیشن های کوچکتر از 200 مگابایت با NTFS باید پرهیز کرد.

** درایوهای کوچکتر از 512 مگابایت باید با FAT16 یا FAT12 فرمت شوند.

*** 1 Exabyte = 1024 Terabytes = 1024*1024 Gigabytes

  • نقطه ضعف دیگر FAT32 ذخیره ی ناهوشمندانه فایل بر روی دیسک است به این معنی که به دنبال جای خالی می گردد و فایل را در اولین جایی که پیدا می کند می نویسد و برایش مهم نیست که این فضا برای نگهداری همه ی فایل کوچک باشد و مجبور شود فایل را به چند تکه بشکند و اینجا و آنجای دیسک قرار دهد. به عبارت دیگر، تنها کارایی نوشتن مد نظر است و اصلا مهم نیست که این فایل بعدا قرار است با چه سرعتی خوانده شود. پیامد این امر، بروز مشکلات جدی در زمینه ی چند تکه شدن فایل ها (fragmentation) است که منجر به کاهش بیش از پیش کارایی می شود.
  • از نقاط ضعفی که در FAT16 وجود داشت و در FAT32 (تقریبا) و NTFS (بطور کامل) رفع شده است، استفاده از کلاسترهای بسیار بزرگ بر روی دیسک های حجیم بود که موجب هدر رفتن زیاد فضای دیسک می شد.

Fat مخفف File Allocatin Table ، جدول تخصیص فضا به فایل . این جدول كه در نزدیكیهای ابتدای دیسك سخت ذخیره می شود ، توسط سیستم عامل نگهداری می شود تا فضای مورد استفاده برای ذخیره سازی فایل ها را مدیریت كند . این جدول وظیفه نگهداری فضاهای موجود در دیسك را بر عهده دارد تا سگمنت های خراب غیر قابل استفاده ، علامت گذاری شوند و قسمت های مختلف یك فایل با یكدیگر مرتبط شوند . در واقع هنگام ذخیره داده ها روی دیسك سخت ، سیستم جهت دستیابی به كلاسترهای خالی با Fat مشورت كرده و هم در هنگام اجرا فایل ، Fat را جستجو می كند تا كلاسترهای مرتبط با آن را یافته و اطلاعات ذخیره شده در آن كلاسترها را بخواند . دو نوع Fat اصلی وجود دارد : Fat 16 , Fat32
Fat 16 : این سیستم فایل ، یك سیستم فایل 16 بیتی است ، زیرا كلاستر هایی را تشخیص می دهد كه 16 بیت طول ( یا رقم ) دارند . اندازه كلاسترهای Fat بسته به مقدار فضا درایوی است و از آنجا كه Fat16 نمی تواند به اندازه Fat32 كلاستر داشته باشد ، برای پوشش دادن به مقدار یكسانی از فضا به كلاسترهای بزرگتری نیاز دارد . Windows XP كلاسترهای 64 كیلو بایتی را برای Fat16 پشنیبانی        می كند. چون Fat16 فقط 65,536 كلاستر را پشتیبانی می كند ، با این سیستم فایل ، حداكثر یك پارتیشن 4 گیگابایتی را می توان تقسیم بندی كرد .

Fat32 : یك سیستم فایل 32 بیتی است ، می تواند كلاسترهای بیشتری را نسبت به Fat16 آدرس دهی كند . در نتیجه Fat32 می تواند از كلاسترهای كوچكتری برای كارآمدتر كردن سیستم ذخیره سازی ، بهره بگیرد . همچنین بدین مفهوم است كه Fat32 می تواند پارتیشنهای بزرگتری را پشتیبانی كند . Fat32 با كلاسترهای 32 بیتی می تواند پارتیشنهایی تا 8 ترا بایت را پشتیبانی كند .

NTFS مخفف NT File System می باشد . در سیستم فایل fat ، جدول تخصیص فضا ( File Allocation Table ) داشتیم و در اینجا جدول فایل اصلی ( MFT: Master File Table ) داریم . البته MFT بسیار پیچیده تر است . MFT صفات فایل را برای هر فایل ذخیره شده در پارتیشن NTFS ذخیره می كند . ( صفات فایل هر چیزی را كه لازم است درباره یك فایل دانست ، توصیف می كند . در NTFS حتی داده های موجود در یك فایل نیز صفت فایل محسوب می شود . اسم ، مكان ، و اطلاعات امنیتی نیز ، از دیگر صفات فایل محسوب می شود ) NTFS در صورت امكان همه صفات فایل را ، شامل داده های فایل ، در MFT ذخیره می كند . ( هر چند در اكثر موارد ، جای كافی برای ذخیره همه صفات در MFT وجود ندارد . در این زمان صفت داده ای به خارج MFT انتقال می یابد . )

MFT بعنوان یك فایل Metadata مشهور است . ( Metadata اساسا داده هایی درباره خود Data است . بعنوان مثال عنوان ، موضوع ، مولف و اندازه یك فایل ، Metadata آن فایل را تشكیل می دهند ) NTFS از فایلهای Metadata برای مدیریت داده های روی پارتیشن بهره می گیرد . بعضی از مهمترین فایلهای Metadata بشرح زیر است :

MFT Mirror : یك نسخه پشتیبان از MFT است . MFT در ابتدای سطح دیسك ذخیره می شود ، در حالیكه MFT Mirror در وسط دیسك قرار می گیرد . و در صورت خراب شدن MFT اصلی می تواند مساله را حل كند . و اطلاعات لازم را برای بازیابی داده ها روی سیستم فراهم كند .
Log File : كه Log Journal نیز نامیده می شود ، تغییرات روی سیستم فایل را ثبت می كند . Log File فقط عملیاتی را كه انجام می گیرد ثبت می كند ، نه داده هایی كه اصلاح می شوند .
Cluster Allocation Bitmap : نقشه ای از پارتیشن را در خود دارد . سیستم می تواند این اطلاعات را برای یافتن كلاسترهای موحود به كار گیرد .

Bad Cluster File : بخشهایی از دیسك را كه معیوب شده اند ، علامت گذاری می كند . بدین ترتیب NTFS از كلاسترهای معیوب كه در این فایل علامت گذاری شده اند برای ذخیره داده های جدید استفاده نخواهد كرد .

Quota Table : جدول سهمیه ها ، یك خصوصیت جدید در windows 2000/xp با استفاده از این خصوصیت می توانید بعنوان مدیر سیستم ، دایركتوری ها و زیر دایركتوری ها را در دیسك سخت كنترل كنید . و میزان مصرف فضای دیسك سخت كاربران مختلف یك كامپیوتر را كنترل كنید .
NFTS می تواند تعداد كلاسترهای بیشتری را نسبت به Fat32 پشتیبانی كند . در نتیجه ، كلاسترهای NTFS عموما كوچك و برای حفظ فضای دیسك سخت ، كارآمد هستند . یكی دیگر از مزایای NTFS پشتیبانی آن برای مجوزهای فایل و دایركتوری است . این خصوصیت امنیتی ، اطمینان می دهد كه فقط كاربران خاصی به فایلها و دایركتوری ها ی ویژه دسترسی دارند .

در میان آنچه ذكر شد ، سیستم فایل كارآمد NTFS است . چون می تواند برای پارتیشنهای 2 گیگابایت و بیشتر ، كلاسترهای 4 كیلو بایتی ایجاد كند ، كه بهترین تعادل بین سرعت عمل دیسك سخت و صرفه جویی در فضای دیسك را فراهم می سازد . و در واقع بهترین كارآیی را به سیستم می دهد .

نوع مطلب : بخش دانلود وبلاگ تفریحی شوک 1، 
برچسب ها :
ارسال شده در: دوشنبه 18 بهمن 1389 :: توسط : مهدی کناررودی


 
فال حافظ

ابتدا نیت كنید

سپس برای شادی روح حضرت حافظ یك صلوات بفرستید

.::.حالا كلید فال را فشار دهید.::.

برای گرفتن فال خود اینجا را كلیك كنید
دریافت کد فال حافظ برای وبلاگ

مطالب اخیر
مدیر وبسایت
برچسبها
جوک
55
آمار وبسایت ما
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic